Představujeme projekt Lepší škola pro všechny (Člověk v tísni, o.p.s.)
Nezisková organizace Člověk v tísni byla založena v roce 1992, kdy se setkalo pár zpravodajů a novinářů z Lidových novin v kuchyňce nad kafem. Nestačilo jim přivážet informace ze zahraničí, chtěli pomáhat. Postupně vybudovali profesionální humanitární organizaci s cílem pomáhat v krizových oblastech a podporovat dodržování lidských práv ve světě.
Přestože si spojujeme Člověka v tísni především s pomocí v zahraničí, velmi úspěšně rozdává pomoc doma. Působí ve více než 60 lokalitách v České republice. Pomáhá lidem postavit se na vlastní nohy a budoucím generacím pak uspět v životě a práci. Realizuje také programy Jeden svět na školách, festival Jeden svět, vzdělávací program Varianty a mnoho dalších.
Podpora dětí v České republice
Programy sociální integrace společnosti Člověk v tísni v České republice během uplynulého školního roku přímo podpořily 1 913 dětí. Jedná se především o děti, které vyrůstají v sociálně znevýhodněném prostředí. Oproti svým vrstevníkům se musí vyrovnávat s řadou handicapů. Doma často nemají potřebné zázemí pro přípravu do školy ani dostatečnou podporu ze strany rodiny. Děti, se kterými Člověk v tísni pracuje, svazuje především nízké vzdělání jejich rodičů, kteří mnohy nevnímají vzdělání jako prioritu a nekladou důraz na školní úspěšnost dětí. "Překážku ke kvalitnímu vzdělání také představují existenční otázky, dluhy a bydlení.", doplňuje Zuzana Ramajzlová z organizace Člověk v tísni.
Předškolní kluby
Všechny děti musí od r. 2017 podle zákona navštěvovat povinně jeden rok předškolního vzdělávání. Stát tím chtěl podpořit děti ze sociálně znevýhodněného prostředí a pomoci jim k lepšímu vzdělání. Bohužel i tak část těchto dětí do mateřských škol ani nenastoupí, nebo pravidelně nedochází, protože rodiče často řeší jiné problémy. Přitom právě ony potřebují předškolní přípravu ze všech nejvíce. Kvůli prostředí, ve kterém vyrůstají, mají velké mezery ve vzdělávání oproti svým vrstevníkům. Do první třídy vstupují s handicapem. "Z našich zkušeností víme, že tyto děti mívají ve škole potíže s prospěchem, často docházku předčasně ukončují, a v dospělosti se nedokáží na pracovním trhu uplatnit. Vzdělání je jejich naděje, jak se v budoucnu vymanit z chudoby, získat práci a neskončit v dlouhodobé nezaměstnanosti.", říká Alžběta Pospíšilová, metodička předškolních klubů.Člověk v tísni provozuje síť předškolních klubů, v nichž se připravují na vstup do běžné mateřské školy. Kluby jsou určeny pro děti od tří do pěti let. Děti zůstávají v předškolním klubu jeden rok, doženou vše, co je potřeba, a připraví se na klasickou mateřskou školku. V roce 2019 připravili úspěšně více než 300 dětí a zároveň podpořili rodičovské kompetence u jejich rodičů.
Doučování
Tento program je určen dětem, které mají potíže ve škole a doma se jim nedostává adekvátní podpory. Rodiče těchto dětí mají nízké vzdělání, často jen základní, a nedostatek školních znalostí a zkušeností jim neumožňuje poskytnout podporu dětem. Cílem doučování je pomoc s učením, úkoly a při řešení problémů dítěte ve škole. Člověk v tísni nabízí dva typy doučování: individuální a skupinové. Individuální doučování probíhá přímo v rodině dítěte, kam za ním dochází dobrovolník Člověka v tísni. Pomáhá mu se vším, co je potřeba. Kromě doučování jsou dobrovolníci v úzkém kontaktu také s rodiči a snaží se je vtáhnout do školního dění a domácí přípravy. Rodiče tím získávají potřebné informace a zkušenosti. Skupinové doučování probíhá v prostorách Člověka v tísni, které je zřízené pro tuto službu nebo případně ve škole."Uzavření škol v březnu bezprostředně dopadlo nejtvrději na žáky, kteří neměli dostatečnou podporu rodiny a potřebné technické zázemí či připojení k internetu. Prohloubily se rozdíly ve vzdělání mezi dětmi. Situace se také dotkla předškolních dětí, kterým se dostávalo méně pozornosti oproti sourozencům - školákům.", popisuje situaci Michaela Kučerová, metodička doučování.
Přečtěte si příběh čtrnáctileté Emy, která měla ve škole špatné známky, hrozilo ji propadnutí a nyní se může těšit z vyznamenání. Stačilo tak málo a z Emy se stala aktivní žákyně se zájmem o školu.
Pomožme společně dětem pokračovat ve vzdělání a vybojovat si šanci na lepší život!
Vložte do nákupního košíku v našem e-shopu, samostatně či v rámci objednávky dárků pro své děti, charitativní kupón. Za peníze vybrané od 1. 10. do 31. 12. 2020 společně pomůžeme:- zajistit finance na provoz dvou až tří měsíců předškolního klubíku pro cca 15 dětí v 1 lokalitě (provoz fungování stojí přibližně 40 000 Kč)
- vybavit 11 předškolních klubů hrami a hračkami v hodnotě 25 000 Kč
- zajistit finance pro doučování 20 školáků v 1 lokalitě po dobu dvou a tří měsíců
- vybavit dobrovolníky doučování didaktickými pomůckami v hodnotě 25 000 Kč
Informace ke sbírce: Agátin svět (K+L NET, s.r.o.) je spolupořadatelem veřejné sbírky „Lepší škola pro všechny“ registrované magistrátem hl. m. Prahy pod č.j.: S-MHMP/1551858/2014. Tuto sbírku pořádá Člověk v tísni, obecně prospěšná společnost, jíž Agátin svět předá veškerý výtěžek z prodeje charitativních voucherů. Zakoupená částka kuponů v Kč před případnou slevou odpovídá počtu zakoupených voucherů (1 voucher = 1 Kč).
Ve spolupráci s Člověk v tísni.