Prostorová leporela: Rudolf Lukeš znovuobjevený
Rudolf Lukeš se narodil v r. 1923 v umělecké rodině. Sám vystudoval architekturu u hvězdného Jaroslava Fragnera a pracoval jako filmový architekt. Je podepsaný pod filmy takových režisérských velikánů, jako je náš Bořivoj Zeman či polský Andrzej Wajda. Za 2. světové války musela jeho rodina (maminka byla Židovka) uprchnout do Anglie, kde spolupracoval s naším exilovým odbojem. Po r. 1948 odmítl vstoupit do KSČ. Anonymně však u československého nakladatelství Artia, které publikovalo knihy pouze v zahraničí, vyhrál soutěž na dětské knížky. Jeho leporela tak vycházela v řadě zemí světa, jen ne u nás.
Na jednom z londýnských knižních veletrhů si jich všimla královna Alžběta II. Tak ji zaujaly, že jejich autora s rodinou pozvala na večeři do svého sídla. Rudolf Lukeš v Londýně dostal také pracovní nabídku od režisérů britské filmové nové vlny. Musel se však vrátit domů, protože komunistický režim držel jako rukojmího jeho malého syna Sašu. V Československu však nesměnl pracovat jako filmový architekt. V důsledku tlaku komunistického režimu postupně onemocněl a v r. 1976 zemřel.
Prostorová leporela pro nejmenší děti
40 let po Lukešově smrti se konečně i naše děti mohou těšit z krásných prostorových leporel s milými zvířátky. Průvodní básničky napsal osvědčený Michal Černík (např. Jak žijí oblázky). Každá knížečka obsahuje čtyři dvoustrany a představuje tak čtyři zvířátka.
Další dětské knížky s ilustracemi Rudolfa Lukeše
vydavatelství Albatros začalo splácet dluh Rudolfu Lukešovi již před dvěma lety, a to vydáním knížky Vzhůru do Afriky. V ní se skrze příběh dvopu bratrů - dobrodruhů seznamujeme s africkými zvířaty. Leporelo Veselá zahrádka je opět určeno nejmenším dětem. V polovině 60. let ho společně s Rudolfem Lukešem vytvořil Jiří Suchý. Jeho básničky pro děti a Lukešovy ilustrace jsou velmi povedené, a tak patří toto leporelo mzi hvězdy svého žánru.
Úplnou nabídku krásných knížek pro děti najdete zde.