Karel IV. - vizionář
Tento článek je součástí celoroční soutěže o Karlu IV., kterou pořádá časopis S dětmi v Praze. Prolistujte si elektronickou verzi listopadového čísla časopisu a najděte na jeho stránkách linorytovou ilustraci, která se váže k tématu Karel IV. - vizionář. Obrázek si vytiskněte, vystříhněte a nalepte do soutěžní tabulky.
Vizionář je člověk, který dokáže přijít s takovými myšlenkami, které jasně a pravdivě odhadují něco, co přinese budoucnost. Je to člověk, který ví, co by lidé měli udělat, aby bylo na světě lépe. Karel IV. byl vizionář.
Karel IV. - vizionář s nadčasovými činy
Karlovi poddaní jeho vizím věřili. Měl výhodu v tom, že byl císař a král a že svým přístupem k životu a ke své práci dokázal, že je moudrý. Kdyby Karel nebyl vizionář, tak by české země neproměnil na mocné a stabilní království, jehož moc neplynula pouze z hmotného bohatství, ale také z kulturního a duchovního rozmachu. Karel přemýšlel, věděl, co cítí, v co věří, a svým chováním dokázal inspirovat své okolí.
Historie je plná významných mužů, kteří ovlivnili běh dějin. Jejich činy a život nám mohou připadat hrdinné, smutné, inspirativní, neotřelé. Ale jen u některých velikánů můžeme hovořit o tom, že jsou jejich činy stále aktuální, tedy nadčasové.
Karel IV. byl vizionářem, který vzhledem ke svému intelektu a vysokým mravním zásadám nebyl spoután myšlením přítomnosti. On hleděl do budoucnosti. Snad jako první panovník v evropské historii pochopil, že skutečnými nositeli ideálu nejsou panovník nebo stát, ale sami lidé. V nich měla být zakotvena budoucnost, a proto se všemožně snažil, aby obyvatelé českých zemí byli spokojeni, žili v blahobytu, míru a mohli se kulturně rozvíjet. On sám sebe pak nazýval pouhým prostředkem k naplnění tohoto výjimečného závazku.
V Karlovi se prolíná starý a nový svět
Vše, co Karel konal, mělo být trvalé. Proto se u jeho díla často setkáváme s promyšlenou koncepcí a pečlivou realizací. V řadě případů dokonce předjímal příchod ještě daleko vzdálených časů. Co například jeho vize Evropy bez válek či právní zakotvení států a institucí, kterou teď představuje tak trochu Evropská unie? Tím se silně vymykal svým současníkům a - bohužel - i mnohým následovníkům.
Filozofoval, zamýšlel se nad smyslem bytí i pozemského života. Život chápal nejen jako vzácný dar, ale také jako předstupeň vedoucí k Poslednímu soudu, jenž na základě vykonaného měl určit, dojde-li nakonec duše ke spasení. Myslel proto neustále na vyšší dobro, které se stalo jeho metou i cílem, a k jeho realizaci neváhal obětovat cokoli. Svým neustálým usilováním o zdokonalování sebe sama a překonávání vlastních úspěchů však přetvářel panovnický majestát do podoby nedostižného ideálu.
Karel je tak ztělesněným ideálem, k němuž bylo a je velmi obtížné se jen přiblížit. Jeho osobnost je fascinující nejen pro svou neuchopitelnost, ale také tím, jak stále inspiruje. Při pohledu na zásluhy Otce vlasti si totiž člověk naplno uvědomí, jak užitečný, kvalitní a při tom i šťastný a spokojený život lze prožít v dokonalé harmonii vlastních skutků i svědomí.
Text převzat s laskavým souhlasem redakce S dětmi v Praze. Autorkou textu je Kateřina Hovorková, linorytovou podobiznu Karla IV. vytvořila Petra Cífková.