Jak správně sedět nejen ve školní lavici?
Správný sed
Pamatujete na své dětství, kdy rodiče říkávali: "Seď rovně! Nehrb se!" Kolikrát jste slyšeli takové rady od rodičů? Určitě měly co do sebe, jelikož správný sed má velký význam i pro správný úchop psacího náčiní.
V první řadě je zapotřebí správný stůl i židle. Ať už ve škole nebo doma, dítě by mělo mít na psaní a kreslení svůj stůl se správně vysokou židlí. Ta by neměla být pojízdná, ani otáčecí. Při plnění úkolů by měly být nohy dítěte celými chodidly na zemi a ruce pohodlně položené na stole s pokrčenými lokty.
Během psaní je nejpohodlnější sedět tak, aby byla pánev celou šířkou na židli, s lehkým nakloněním směrem dopředu, stehna rovnoběžně. Kolena jsou od sebe vzdálena na délku dvou pěstí a v pravém úhlu. Kolenní jamky se nesmějí dotýkat okraje židle. Trup s vyrovnanou páteří směřuje v lehkém předklonu ke stolu, ale neopírá se o něj. Volně položené ruce na lavici umožňují manipulovat se sešitem – u praváků pravým horním rohem směrem nahoru, u leváků naopak levým horním rohem nahoru. Pozor na bradu, ta by měla být mírně zasunutá dozadu. Přijde vám to jako věda? Kdepak – mrkněte na obrázky, ty vám pomohou lépe pochopit, jak správně sedět nejen ve školní lavici.
Nesprávný sed
Nesprávný sed dokáže školákovi při psaní pěkně znepříjemnit život. Pokud není tělo ve správné poloze, ruka se nedokáže uvolnit. Mezi nejčastější chyby patří sezení bez opory nohou nebo kotníky obtočené kolem židle. Tyto návyky způsobují křeče, zatuhlost a bolest v ruce. Další chybou je odpočívání poleháváním na stole a opíráním hlavy o stůl. Jediné, čeho dítě docílí, jsou bolavá záda a ztráta koncentrace.
Tip: Obecně platí, že je vždy daleko jednodušší někoho něco hned ze začátku správně naučit než odnaučovat chyby již zažité. Zkuste vést děti ke správnému sedu odjakživa. A mezi námi, i rodiče se třeba přiučí, že?
Zdroj obrázků: Stabilo