Potřebujete poradit? 770 601 604 Po - Pá 9:00 - 15:00
0
Košík
Úvodní stránka Mámin blog Hry se slovy a příběhy

Hry se slovy a příběhy

Tipy na hry & hračky 11. 9. 2020 3 minuty
Monika Domincová
Když vidím děti různého věku, s jakým zaujetím se ponoří do propojování slov skrze společné znaky, asociace, analogie nebo jen do smysluplného vyprávění, cením si toho, že jejich touha zdokonalit se v mateřském jazyce je přirozeně láká a že si zřejmě ani neuvědomují, jak moc se u takového hraní naučí.
Díky zapojení dospělých se pak mohou inspirovat znalostmi a zkušenostmi starších. Mnohdy je u dětí rozdíl věku znát, byť by to byl jen jeden rok. Ty zkušenější tak nevědomky podporují mladší v získávání nových jazykových znalostí.
 
Hry, které ve svém konceptu pracují primárně se slovy, příběhy a popisy, většinou v kombinaci s hádáním souvislostí, jsou v posledních letech stále oblíbenější. I proto jich zřejmě přibývá a je tedy z čeho vybírat.
 

Dixit

Jednou z nejoblíbenějších a již velmi tradičních a na trhu zavedených her je Dixit. Tato hra zatím nikdy nezklamala a hodí se skvěle na výlety s větší partou dětí a dospělých. Jednou z obvyklých „nevýhod“ příběhových her je totiž nevhodnost pro hraní pouze ve dvou hráčích, respektive to pravé dobrodružství vzniká při větším počtu lidí a někdy již pravidla určují za minimum tři hráče.

Příběhy z kostek

Další oblíbenou řadou jsou bílé obrázkové kostky Příběhy z kostek, které zná dnes snad každý. Dají se vzít do kapsy a poslouží jako inspirace k mnoha hrátkám pro jedno i více dětí, dospělé nevyjímaje. V tomto případě nejde o vítěze či poražené. Cílem je se pobavit a kostky nám poslouží jako nekonečná inspirace. Kromě základní sady existují totiž tématická rozšíření, jako je např. vesmír, divočina, pravěk, horor, mystérium, ordinace, záchranáři, zvířata a další.

Blá blá blá

S dětmi od 7 let můžete také vyzkoušet hru s obrázkovými kartami Blá blá blá. Obsahuje jich 240, podle přiložených pravidel si s nimi zahrajete 3 různé hry (hádání asociací, vyprávění příběhů a tz. čínský portrét). Vyzkoušeli jsme ji a víme, že využít ji lze ještě k mnoha dalším aktivitám pro rozvoj slovní zásoby (a to včetně výuky cizích jazyků).
 

Krycí jména

Možná znáte oblíbená Krycí jména, a to v podobě slov či obrázků. O nich se zmiňuji v samostatné recenzi. Tato původně česká strategická hra se slovy a odhalováním „agentů“ již (nejen) na našem trhu zakotvila a získává stále více příznivců jak z řad dětí, tak i dospělých.
 

Když sním

Pokud hledáte novou inspiraci, doporučuji vyzkoušet velmi inspirativní a graficky krásně zpracovanou hru Když sním, kde jsou základem karty s obrázky, jež poslouží k vytváření snových příběhů. Princip hry je již více propletený a obohacený nejen o prvky matoucích duchů.

Nám dospělým se může zdát, že příběhové hry, kde jde hlavně o představivost, tvořivost, slovní popis a slovní zásobu, nejsou potřeba, že jsou to jen obrázky, které nemohou přinést kvalitu do našeho života podobně jako strategické hry či hlavolamy. Nepodceňujme jazykové dovednosti. Podporovat u dětí vyjadřovací schopnosti je velmi těžké. Ne každý z nás má na to tu správnou trpělivost a kreativitu. Proto mnozí z nás právě hry „na slova“ tak oceňujeme. Jazyk je klíčovou znalostí, která se neustále nabaluje. Každá pomyslná kostička skládanky se počítá. Věřte, že investice tímto směrem, a to časová i materiální, se nepochybně vyplatí.
Internetový obchod
Sdílet
Monika Domincová Monika je naší externí posilou, autorkou mnoha recenzí a hodnocení společenských her a stavebnic na blogu Agátina světa. Její zálibou je hledat edukativní rozměry napříč hrami a rozvíjet hrou svou dceru Karolínu.