Dýchání a jak jej své ratolesti naučit správně využívat?
3 druhy dýchání aneb malý slovníček pojmů
1) Hrudní dýchání
Pomocí tohoto typu dýchání se zaplňuje vzduchem pouze střední část plic. Zvětšuje se tedy hrudní koš, a to za pomoci spodních žeber. Využití pro účely zpěvu či správné řečové techniky je zcela nevhodné, neboť nevzniká dostatečná dechová opora.
2) Brániční neboli břišní dýchání
Hnacím motorem, jak již název napovídá, je brániční sval, jehož činnost lze přirovnat k pístu, který nasává a vytlačuje vzduch. U tohoto typu dýchání se však nevyužívá hrudního prostoru, proto rovněž není zcela vhodný pro nácvik pěvecké či řečové techniky.
3) Smíšené dýchání
Pro využití při zpěvu či mluvení je ideální právě smíšené dýchání. Díky tomuto způsobu je pak možné úsporně a zároveň efektivně s dechem pracovat.
Postoj a nádech
Postoj by měl být vždy vzpřímený, uvolněný a váha těla musí vždy spočívat pevně na obou nohou. Brada a krk by měly svírat pravý úhel. A jak naučit své dítko správnému nádechu s využitím smíšeného typu dýchání?
Základem je dýchat nosem s mírně pootevřenými ústy. Nezapomínejme kontrolovat dítko tak, aby stále drželo pevný, a přitom uvolněný postoj. Skvělou pomůckou je tzv. „přivonění ke květince“. Pro uvolnění je dobré u nádechu „jemně mávat křídly“. Pozor však na mimické svalstvo. Častou chybou je „krčení čela“ nebo „poulení očí“.
Tip: Vyrobte si se svou ratolestí takovouto květinku (z barevného papíru, z krepového papíru či z kartonu). Při nácviku dechu pak dítěti vyrobenou květinu dejte do ruky, ať si k ní zkusí „přivonět“. Dítko si pak správné dýchání snadno osvojí.
Jaké „pomůcky“ nikdy neříkat?
Nikdy nepoužívejte tyto dvě pomůcky, které by mohly cestu ke správnému dýchání při zpěvu a mluvení spíše zkomplikovat:
1) „Nadechni se, jak nejvíc můžeš.“ Tato věta rozhodně není pomůckou, ale spíše přítěží. Dítě se totiž nadechne takovou silou, že nemá šanci přijatý vzduch pak efektivně využít. Přetlak vzduchu navíc zablokuje mluvidla nebo pak při mluvení či zpěvu přílišnou silou rozráží hlasivky a může pak dojít k hlasovým poruchám.
2) „Nadechni se do břicha.“ Zcela špatně – při vyřčení této věty dítko při nádechu uměle nafoukne bříško, ale zároveň si nevědomky mezižeberními svaly „stlačí a zablokuje“ hrudník a bránici. V tu chvíli proudění vzduchu tedy rovněž nefunguje tak, jak má.
Jaká jsou oblíbená dechová cvičení?
Při nácviku správného dýchání určitě nemá smysl kolem sebe „házet“ některými výše uvedenými odbornými termíny. Jak tedy na to? Máme pro vás dvě nejúčinnější dechová cvičení pro děti.
Mašinka
Dohlédněte na správný nádech a pak začněte dělat přerušované „Š-Š-Š-Š-Š“ jako mašinka. Nejprve toto cvičení s dítkem vyzkoušejte v pomalejším tempu a dbejte na to, aby při každém „š“ dítěti viditelně (ale volně) pulzovalo bříško. Cvičení pak můžete různě modifikovat, například zrychlovat, zpomalovat, zesilovat a zeslabovat „odfukování“ pomocí „Š-Š-Š“.
Soukání pavučinky
Toto cvičení pomáhá osvojit si hospodaření s dechem. Opět dohlédněte na správný nádech. Vysvětlete dítku, že je z něj nyní pavouček, který pusou souká miniaturní pavučinku, a to pomocí „ssss“. Písmeno „s“ nebude znít přerušovaně, nýbrž spíše jako hadí syčení. Pokud máte více dětí, můžete vyhlásit soutěž, kdo vydrží pavučinku „soukat“ déle.