Dana Syrová: když se potkává umění a děti
Díky babičce, vyhlášené germanistce, se jako první jazyk v dětství učila němčinu, nakonec ji ale zlákala francouzština a české gymnázium v 15 letech vyměnila za lyceum ve francouzském městě Nîmes (v rámci projektu českých sekcí). Vystudovala ekonomii, ale přitahovalo ji umění, postgraduál v Paříži tedy již věnovala uměleckému managementu. Následně se realizovala v barvách Správy Pražského hradu za doby prezidenství Václava Havla, kde měla na starosti komunikaci kulturních projektů, mimo jiné i hudebního festivalu Struny podzimu, který po odchodu z Hradu s výměnou prezidentů v roce 2004 s kolegou budovala znovu od nuly a který vedla až do jeho 20. výročí v roce 2015.
Dana jako maminka 2 kluků před 7 lety iniciovala Struny dětem, akci určenou rodinám s dětmi, které zajímá pestrost umělecké nabídky a kreativita s ní spojená. Tento nadžánrový rodinný festival letos zabydlí celé divadlo MINOR od sklepa po tělocvičnu, Novoměstskou radnici a navíc i uzavřenou Vodičkovu ulici, a to od 14. – 16. 2016.
Dano, proč vznikly Struny dětem?
Struny dětem vznikly jako rodinný festival pro zvídavé děti a hravé rodiče. Takový formát jsme jako rodiče v Praze postrádali. S povděkem vnímám různé vzdělávací a popularizační aktivity pro děti na poli klasické hudby pořádané zavedenými orchestry, které si tak připravují budoucí publikum. Na poli ostatních žánrů mi tato forma chyběla.
Festival tedy připravujeme jako víkend naplněný zážitkovým poznáváním rozličných uměleckých forem. Chceme dětem přiblížit umělecké prostředí takovou formou, aby jej přijaly za své, považovaly za přirozenou součást svého života a měly touhu se do něj vracet – ať již jako tvůrci či jako posluchači.
V čem jsou Struny dětem specifické?
Struny dětem jsou rodinný festival bez kompromisů. Najdete zde velká jména, která se dětem věnují v komorním prostředí, atmosféra je díky tomu zcela výjimečná. Během let jsme usadili 4 hlavní programové pilíře, které festival posluchačům nabízí – jsou to koncerty, workshopy, průběžné dílny a hravá zóna. Každá z těchto kategorií má svá pravidla. V souhrnu tak posluchačům umožňujeme si vybrat formu, která jim nejvíce vyhovuje, či nejlépe jich okusit více.
Pro jak velké děti je program festivalu?
Dělení dětí na jednotlivé aktivity podle věkových kategorií považujeme za důležité. Zejména u workshopů, kde spolupracuje 20 dětí, je to podstatné pro úspěch a průběh programu. Workshopy startují pro kategorii 4+, kdy jsou děti již připraveny alespoň hodinu samostatně pracovat bez rodičů.
Chodí i starší děti?
Poslední 2 roky se samostatně věnujeme kategorii Teens. Tato věková kategorie zasluhuje dle našeho názoru speciální péči. Dospívající jsou vnímaví, nároční, mají svou hlavu a své touhy, chtějí být samostatní. Sami ale ještě na kulturní akce pro dospělé chodit nemohou. Připravili jsme tedy podvečer jen pro ně, v bezpečném prostředí: nepotřebují zde rodiče, ale zároveň si užijí regulérní klubový program. Patronem kategorie Teens je En.dru, multitalent a vicemistr světa v loopingu, který má kromě nesporného uměleckého talentu též dar komunikace. Loňský první ročník Open Mic, kdy si předem přihlášení a En.Druem vybraní posluchači zažili přípravu a vystoupení na velkém sále s profi kapelou za zády, měl velký náboj a doslova zelektrizoval velkou scénu Minoru. Open Mic tedy opět zařazujeme, výzva k přihlášení proběhne v září. Po prvním ročníku je laťka velmi vysoko. Ke spolupráci na Open Micu a Džemování si En.Dru pozval mimo jiné vynikajícího jazzového pianistu Víta Křišťana (držitele titulu Pianista roku 2016) a talentovanou vycházející hvězdu Sisu Fehérovou.
Jaké jsou další hlavní taháky letošních Strun dětem?
Z hlavních programových linií můžeme hrdě ohlásit poloscénické uvedení velkého projektu Pišlici v hvězdném obsazení Beata Hlavenková, Lenka Nová, Milan Cais a Ivan Trojan. Prostor pro sólový klavírní recitál dostane též Martin Chudada, výjimečně talentovaný chráněnec Iva Kahánka. Mezi dalšími jmenujme Ondřeje Rumla s jeho ceněným projektem nesmrtelných písniček Jaroslava Ježka a dvojice V+W, doprovodí jej skvělý Matej Benko Quintet. Mydydětidětem, tak se jmenuje koncertní set elektroswingové kapely, která letos již stihla zahrát na legendárním festivalu v Glastonbury a vystoupí pod vedením nekompromisní energické rusovlásky Žofie Dařbujánové. Lena Yellow, zpěvačka známé vokální skupiny YellowSisters a Mateřské.com, přichází se svým sólovým projektem. Zahrát a zazpívat si děti budou moci s houslistkou a zpěvačkou Jitkou Šuranskou a mandolinistou Martinem Krajíčkem, Anna Polívková s Michalem Kurtišem, nezapomenutelní vítězové StarDance z roku 2013, budou průvodci světem tance.
Struny dětem jsou pro děti i rodiče nádherným zážitkem, to víme z vlastní zkušenosti :-) Děti odcházejí absolutně namotivované jít v hudbě, tanci či výtvarnu dál. Nepohráváte si s myšlenkou nabídnout nám pokračování?
V tuto chvíli můžeme s radostí oznámit, že s ohledem na velký zájem, přízeň partnerů a fantastickou spolupráci s divadlem Minor i Novoměstskou radnicí od roku 2017 chystáme festival již 2 x ročně – na jaře i na podzim.
Nově se nyní též z pozice člena správní rady věnuji budování Nadačního fondu Magaleny Kožené. Jeho cílem je podporovat umělecké vzdělávání v základních uměleckých školách, které dětem, namotivovaným z festivalu Strun dětem, nabízejí v celosvětovém měřítku unikátní příležitost rozvíjet svůj talent. 30. května 2017 Nadační fond Magdaleny Kožené iniciuje a koordinuje celostátní happening ZUŠ ve veřejném prostoru. Věřím, že má smysl nahlas říkat, že láska k umění je kořením života a budovat ji odmala.